Ćele kula je kamena struktura sa ugraviranim ljudskim lobanjama koja se nalazi u Nišu.
Izgrađena je od strane Osmanskog carstva posle bitke na Čegru, maja 1809. godine, tokom Prvog srpskog ustanka. Tokom bitke, srpske pobunjenike pod komandom Stevana Sinđelića, opkolile su Osmanlije na brdu Čegar. Znajući da će on i njegovi borci biti zarobljeni i mučeni, Sinđelić je detonirao barut u pobunjeničkom šancu, ubivši sebe, svoje potčinjene ali i veliki broj osmanskih vojnika.
Namesnik rumelijskog elajeta Huršid paša naredio je da se od lobanja palih pobunjenika napravi kula. Kula je visoka 4.5 metara i prvobitno je sadržala 952 lobanje ugrađene na četiri strane u 14 redova.
1961. godine Midhat paša, poslednji osmanski guverner Niša, naredio je da se Ćele Kula razmontira. Nakon povlačenja osmanlija iz Niša 1878. godine, objekat je delimično obnovljen i pokriven baldahinom. Izgradnja kapele koja okružuje objekat započeta je 1892. a završena je 1894. godine. Kapela je obnovljena 1973. godine. a sledeće godine dodata je i bista Stevana Sinđelića. Ćele kula je 1948. godine proglašena za spomenik kulture od izuzetnog značaja i stavljena je pod zaštitu Republike Srbije. Dalja obnova kapele izvršena je 1989. godine.
Do 2022. godine, u zidovima Ćele kule preostalo je 58 lobanja. Pored same kule, stoji izdvojena lobanja za koju se veruje da pripada Stevanu Sinđeliću. Mnogi Srbi Ćele kulu vide kao simbol nezavisnosti, a postala je popularna turistička atrakcija koju godišnje poseti između 30.000 i 50.000 ljudi.